Auto varuosad. Säästa aega ja raha.
Vaata müügikuulutusi või saada varuosapäring.

Kas valida uus või kasutatud varuosa?

| Jaga

Varuosade valik on lai ja pakkumises on erineva hinna ja kvaliteediga varuosi paljudelt erinevatelt müüjatelt. Suur valik võtab pildi kirjuks ja teinekord on raske otsustada, millist varuosa siis ikkagi eelistada. Püüame alloleva võrdlusega vauruosa ostjale abiks olla.

 

Uus A-kategooria varuosa 

A-kategooria varuosa on autotootja enda või tema volitatud allhankija poolt toodetud varuosa, mida müüvad margiesindused. 

Plussid:

+ Varuosa kindel ja kontrollitud kvaliteet.

+ Pikk garantii (tavaliselt 2 aastat) tööle ja varuosadele, auto tehasegarantii säilimine.

Miinused:

- Reeglina varuosa kallim hind. Äärmuslikematel juhtudel on vahe lausa suurusjärkudes.

 

Uus B-kategooria varuosa

B-kategooria varuosa on uus varuosa, mis ei ole autotootja poolt müüdud. Tihti puudub tootjal ka side autotehasega.

Plussid:

+ Pea alati soodsam, kui A-kategooria varuosa.

+ Suurem valik. Mitte ainult tootjate osas, vaid ka omadustelt (näiteks tuuning, off-road jne).

+ Kiiremad tarneajad (eriti 10+ aastat vanadel autodel, kus varuosade vajadus ongi ju suurim).

Miinused:

- Kõikuv kvaliteet. Mõni B-kategooria varuosa on sama hea, kui A-kategooria varuosagi. On palju näiteid, kust osad tulevad samalt tootjalt ja ainuke vahe ongi hinnas. Samas on tootjaid, kelle kogu panus läheb hinnale ja kvaliteet on ebarahuldav. On näiteid, kus sillapuksid on kolme kuuga taas kolisemas või kereosade mõõdud erinevad originaalist silmnähtavalt. Samuti peab kereosade puhul kontrollima, milline on kaitse korrosiooni vastu.

 

Kasutatud varuosa

Kasutatud varuosa saadakse auto lammutamisel varuosadeks. Seda iseloomustab:

Plussid:

+ Taskukohane hind. Alati soodsam, kui A-kategooria osa. Uuemate autode puhul on näiteid, kus kasutatud varuosa on kallim, kui B-kategooria osa, aga uuelähedane seisukord ja kvaliteet õigustavad seda.

+ Suur valik. Seda just enamlevinud ja 5 - 20 aastat vanade autode puhul. Suur valik lubab sobiva osa leida kiiremini, kodule lähedalt ja tihti ka hea hinnaga. Levinud automudeli kereosa puhul võib suurema vedamise korral leida lausa sama värvi varuosa (vaata ka: Kereosa otsimine varvi jargi). Siis piisab varuosa vahetamisest ja värvima ei peagi.

Miinused: 

- Sobivus on vaja üle kontrollida. Samalt automudelilt pärinev sama varuosa võib ikkagi erineda. Soovitav on kokku leppida võimalus varuosa ümbervahetamiseks (vaata ka: Varuosade kataloogid internetis).

- Garantii. Tavapärane on garantii 14 päeva, mis garanteerib sobivuse ja esmase töökorra. Edasine on juba loterii, seda just liikuvate osade puhul, mille sisse ju ei näe.

 

Kokkuvõttes on kõikidele varuosade liikidele oma aeg ja koht. Originaalvaruosad lähevad kindlasti uutele garantii all olevale autole. B-varuosad või kasutatud varuosad eeldavad rohkem otsimist, aga reeglina tasub see ära. On selge, et 15-aastasele autole pole majanduslikult mõttekas originaalvaruosa tellida, kuna selle hind moodustab liiga suure osa auto koguhinnast.

Või mida sina arvad? Kommenteeri!

Vaata ka varasemaid blogipostitusi:
Kereosa otsimine varvi jargi
Varuosade kataloogid internetis

Kommentaarid

Kommentaarid puuduvad.

Kommenteeri

*
*
*